Ovo je iznimno vrijedna i stručno priređena hrestomatija sa kvalitetno odabranim naučnim temama i autorima. Sveukupno osamnaest tekstova ove hrestomatije uveliko pokrivaju najznačajnije debate, teme i autore na mnogim planovima tumačenja i obrazlaganja Kur’ana u savremenom dobu… Priređivač prof. dr. Almir Fatić želio je, i uspio, objasniti glavne tefsirske debate u savremenom dobu.
(izvod iz recenzije prof. dr. Enesa Karića)
Nama se čini da su mnoga od ovih istraživanja, posebno od strane tzv. modernista, samo jalovi pokušaji da se kur’anskom Tekstu oduzme status svevremenosti/nadvremenosti, da se on učini adaptibilnim na savremena društveno-politička dostignuća na Zapadu kao centru naučno-tehničke moći i progresa u savremenom svijetu itd., da se kur’anska legislativa “smjesti u prošlost” i tu ostavi kao “prevaziđeni” pravni i društveni korpus… Ali takvi pokušaji su tu, sa svom svojom intrigantnošću po tradicionalno, ehlisunetsko veldžema’atsko vjerovanje, te je obaveza muslimanskog uma da se kritički njima pozabavi, što su učinili neki od ovdje zastupljenih autora. Stoga će ova hrestomatija biti jako korisna za naše studente i druge istraživače.
(izvod iz recenzije prof. dr. Džemala Latića)
Ove studije uključuju najnovija istraživanja i dostignuća modernih evropskih, američkih i afro-azijskih naučnika, filozofa, filologa, teologa, književnika i kulturologa u raznolikim oblastima filozofskih, humanističkih i prirodnih nauka, bez obzira na njihovu vjeru i uvjerenja. Na ovaj način, u duhu savremenosti, otvaraju se šira i objektivno-naučna istraživanja, tumačenja i prevođenja Kur’ana i kur’anskog teksta na druge jezike i za druge narode, osim muslimanskih, za skupine i pojedince izvan tradicionalnog arapsko-islamskog i muslimanskog svijeta i njegovih klasičnih jezika – arapskog, perzijskog i turskog.
(iz pogovora prof. dr. Orhana Bajraktarevića)