Glavne teme savremenih škola tefsira
Samo se po sebi razumije da se mi u ovoj našoj knjizi “Glavne teme savremenih škola tefsira” nećemo moći baviti idejama i projektima obnove i reforme koje su se javile među muslimanskim pravnicima, filozofima, ekonomistima, politolozima, ljekarima… Ono čime se pokušava baviti ova naša knjiga jeste angažman ulemanskog staleža, reformatorski i obnoviteljski orijentirane klase ʻulamā.
Naravno, itekako je potrebno ne samo raspravljati o tome kako su istaknuti ulemanski pojedinci i, uvjetno rečeno, “vjerski intelektualci”, diljem muslimanskog svijeta vidjeli potrebu za drukčijim tumačenjima Kurʼāna, nego se i temeljito uputiti u povijesne okolnosti u kojima se javio savremeni tafsīr.
…Treba spomenuti da su teme u savremenim školama tefsira u permanentnoj mijeni, u nekoj vrsti stalnog preobražavanja. Ova naša knjiga ne obuhvata najnoviju literaturu, u načelu ne onu koja je napisana od 2010. godine naovamo, osim u nekoliko iznimaka.
Analize i obrade knjiga, studija, rasprava i podužih citata o savremenim tafsīrskim školama (ili izravno navedenih citata iz djela samih protagonista tih škola), a koje/koji su donesene/doneseni u ovoj knjizi, treba čitati i primati samo kao jedan kraći uvod u okeane literature koja se piše, stalno i iznova, i koju treba pratiti i proučavati s ciljem upoznavanja mnogolikih recepcija i razumijevanja Kurʼāna u našem današnjem vremenu.
Važno je napomenuti i to da ova naša knjiga “Savremene škole tefsira” nije pisana da se iz nje uzima bilo šta na način normativne ili preskriptivne građe.
Glavne teme savremenih škola tefsira pisana je samo s jednim ciljem: da se njezini čitatelji upoznaju sa nekim od mnogih trendova u tumačenjima i pristupima islamu i Kurʼānu u XVIII, a naročito tokom XIX i XX stoljeća.