U hrestomatiji Teološke teme savremenih turskih autora prof. dr. Nedžad Grabus i doc. dr. Samed Omerdić predstavili su veliki broj profesora i istraživača s turskih univerziteta i instituta koje krasi široka obrazovna kultura, angažirano i dinamičko razmišljanje. Svojim projektom, tako to ja shvaćam, priređivači su htjeli poručiti bosanskohercegovačkim muslimanskim teolozima i vjeroučiteljima da se ubuduće, osim na zapadnoevropske i arapske, u savremenoj recepciji islama trebaju oslanjati i na literaturu turskih mislilaca, čak i onih koji pripadaju drugim zemljama turskog jezičkog područja.
Prof. dr. Adnan Silajdžić
Ova knjiga predstavlja važan doprinos razumijevanju savremenih vjerskih i teoloških pitanja, kako u kontekstu Turske tako i u muslimanskom svijetu općenito, i na bosanskom govornom području posebno. Ona obuhvata širok dijapazon relevantnih tema koje se bave aktualnim izazovima u oblasti teologije, uključujući sekularizaciju, moderne percepcije religije, odnosa religije i nauke, neuroteologiju, pitanja transhumanizma i brojne druge značajne teme koje su do sada bile malo istražene u akademskom prostoru Bosne i Hercegovine i širem regionu.
Prof. dr. hfz. Almir Pramenković
Pregledajući stranice ove knjige i plijeveći ideje i misli njezinih poglavlja, prisjećam se one starije literature, koja je nama, bosanskohercegovačkim muslimanima, stoljećima pristizala iz Istanbula, Burse, Konye, Izmira, Edirne. Prisjećam se i literature koju su mnogi Bošnjaci pisali u učilištima tih gradova.
Dakako, vremena su se promijenila, iz ovog vrijednog zbornika tekstova mi sada čitamo teološka, filozofska, hermeneutička i egzegetska mišljenja, što nam u obilju pristižu iz umova savremenih, rekao bih modernih, turskih mislilaca, profesora i intelektualaca.
Akademik prof. dr. Enes Karić