Takvim
Muslimani i kontekst– ka odlučnijem koračanju kroz vrijeme
Već dugo vremena muslimani žive i svjedoče izuzetno zanimanje za njih i za islam koje je polučilo i neke važne i vrijedne doprinose izučavanju naše vjere. S druge strane, u mnogim segmentima su zbog toga nastale buka i fragmentacija koje smetaju autentičnom razumijevanju vjere i, sve češće, nameću anksioznost pojedincima i muslimanskim zajednicama. No, muslimani svjesni kur’anske poruke – te povijesti islama i njegovih pripadnika kroz vijekove – brinu o sadržajima naše vjere i njenom kontekstualiziranju za vrijeme u kojem žive.
Uvažavajući tok i način implementiranja Božije objave u povijest, kao metodu kojoj nema prigovora, nalazili su modele da u različitim društvenim i političkim okvirima planiraju budućnost. S obzirom na brzinu promjena tih okvira kod nas, ali i intervencija u tumačenje islama izvan klasičnih formi, refleksno djelovanje i radikalniji zahvati nisu našli veliki prostor jer ih je susprezao osjećaj odgovornosti za prošlo, na kojem smo utemeljeni, i buduće, kojem idemo uz vrlo konkretne potrebe zajednice vjernika u aktuelnom kontekstu.
Za kontekstualizaciju je najvažnije razumijevanje vremena, prilika, sebe i vlastitih pozicija, zaostataka, okolnosti i stremljenja. Na to nas stalno Kur’an poziva. Stoga je važno biti svjestan kako nas vide drugi, ali kako i sami sebe vidimo. To omogućava da principe svoje vjere artikuliramo, procesiramo i interpretiramo u skladu s učenjem i principima islama. Isto tako omogućava živu vjeru kao sposobnost djelovanja na islamskim principima u vremenu. Svijet se prebrzo mijenja i, baš zato, kontekstualizacija je važna te nije puko premoštavanje.
Za one muslimanske zajednice koje se sistematičnim doprinosima odupiru nametnutoj slici haosa u kojem su apsurdnost i uzaludnost čuvanja temelja i etičkih principa prihvatljiviji negoli borba za principe, nema udobnosti. Odmicanje od ravnodušnosti i dekadence traži neprekidne interpretacije Izvora, teksta i konteksta. U tom procesu muslimani bi trebali biti svjesni da to nije samo skidanje velova neznanja o pojedinačnim pitanjima, nego i dovođenje u sklad znanja i etičkog postupanja što je interes najvišeg reda.
Na izazove trebamo odgovarati na temelju kur’anskih etičkih principa, kao muslimani. Posebno se to odnosi na one izazove i procese koji nas hoće saplesti u moralnoj uspravnosti. U tako postavljenom okviru, planira se budućnost i otkrivaju instrumenti da se u kontekstu, u vremenu, odgovara na imperativ pozivanja na dobro a odvraćanja od zla. Imamo kamo – fokusirati se i obratiti na svoje utemljenje – bez hiperaktivnosti kojom namirujemo nerazumijevanje. Vjerujući Bogu, odgovorno i stameno. Tako se biva zajednicom budnih, moralno uspravnih pojedinaca, čuvara i tu je naše trajanje, naše i danas i sutra.
Poslanik je također radio tako – vjerujući Bogu, strpljivo podučavao te uvažavajući kontekst i okolnosti vodio muslimane. Bez toga bismo kao zajednica mogli bilježiti jedino neispunjen potencijal. Planiranje budućnosti uvećava samopouzdanje, a temeljitost sprečava nesmotrenost.
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini ustrajno naglašava ove koncepte među muslimanima. Brine o poslovima muslimana i na mnoge načine oslovljava teme koje je potrebno razumjeti za odlučniji hod kroz vrijeme. Bez razumijevanja nema efikasnog odgovora. I ova sveska Takvima podastire sadržaje na tom tragu – članke koji pomažu razumijevanju procesa, tezkiretnamu, kalendarski i takvimski dio za 2023. godinu. Naš Takvim i na širem i na užem planu doprinosi interesiranju za islam, iz naše muslimanske pozicije i, kao takav, decenijama nalazi mjesto u domovima muslimana.
Senada Tahirović
Sadržaj
• Riječ urednice
Muslimani i kontekst – ka odlučnijem koračanju kroz vrijeme (Senada Tahirović)
KUR’ANSKE TEME
• Enes Karić
ČIJI JE IMETAK? (KORUPCIJA – PRONEVJERA BOŽANSKOG DAVANJA I DARIVANJA)
• Almir Fatić
SURA EL-MUTAFFIFĪN: PRIJETNJA ONIMA KOJI ZAKIDAJU
VJERA I ŽIVOT
• Zuhdija Hasanović
JESMO LI ZABORAVILI LIJEPO GOVORITI?
• Fadilj Maljoki
POSLANIČKE SMJERNICE O NADIJEVANJU IMENA
POLITIKA I DRUŠTVO
• Ehlimana Memišević
ISLAMOFOBIJA: SAVREMENI OBLIK RASIZMA
• Muhamed Jusić
SEKURITIZACIJA ISLAMA U EVROPI
– IZMEĐU TEORIJE I STRAVIČNIH POSLJEDICA GENOCIDA
ISLAM U EVROPI
• Nedžad Grabus
ETIČKI, TEOLOŠKI I PRAVNI ASPEKT ISLAMA U EVROPI
• Bilal Hodžić
HALAL ISHRANA I OBREDNO KLANJE ŽIVOTINJA
U NJEMAČKOJ
KULTURA I TRADICIJA
• Vahid Fazlović
PREVOĐENJE AKAIDSKIH DJELA I TEKSTOVA NA BOSANSKI JEZIK TOKOM PRVE POLOVINE 20. STOLJEĆA
• Sumeja Ljevaković-Subašić
ŽENSKA HAFISKA MUKABELA U SARAJEVU:
STOLJETNA TRADICIJA
• Mevludin Dizdarević
MUHAMED SEID SERDAREVIĆ – ALIM ZA NOVO VRIJEME
• Amila Kahrović Posavljak
Čitanje i tumačenje Mesnevije u Sarajevu
tokom druge Jugoslavije
STUDIJE GENOCIDA
• Muamer Džananović
INSTITUCIONALNO NEGIRANJE GENOCIDA
NAD BOŠNJACIMA
• Hikmet Karčić
NASLIJEĐE HERCEG-BOSNE: TRIDESET GODINA POSLIJE
ČOVJEK I ZEMLJA
• Hamid Čustović
Izazovi koji čekaju Bosnu i Hercegovinu
sa snabdijevanjem i proizvodnjom hrane
KALENDARSKO-TAKVIMSKI DIO
UVODNA POJAŠNJENJA
O KALENDARSKO-TAKVIMSKOM DIJELU
• Zijad Suljić
KALENDAR ZA 2023. GODINU
(1444/1445. godinu po hidžri)
Kalendar Tezkiretname za 2023. godinu
VAKTIJA ZA 2023. GODINU
(1444/1445. godinu po hidžri)