Hadž u savremenom društvenom kontekstu
Propisi hadža u ovom djelu obrađeni su kroz osnovne izvore šerijatskog prava i komparativno navođenje stavova šerijatskih pravnika sa posebnim osvrtom na stavove hanefijske pravne škole te kroz prizmu gužve kao pravnog razloga (ille) konkretne pravne norme (hukm).
Prilikom navođenja propisa, mišljenja i argumenata vezanih za prilagodbu načina obavljanja hadža okolnostima uzrokovanim konstantnim povećanjem broja hadžija, nemogućnosti mijenjanja vremenskog okvira hadža ili proširenja kapaciteta prostora za obavljanje glavnih obrednih radnji hadža, autor se znalački koristi fikhskim pravilima i načelima metodologije šerijatskog prava (usul-i fikh).
Takav pristup je polučio preciznost norme o gužvi na hadžu i jasnost smisla Šerijata onima na koje se takva norma odnosi, što zapravo i jeste osnovna zadaća fihka kao nauke o razumijevanju Šerijata. Na taj način autor je uspio ova, naizgled zamršena, pitanja učiniti jednostavnim i primjenjivim.
Razumijevajući vjerozakon kao Božiju pravdu i milost koja, između ostalog, ima za cilj sigurnost hodočasnika prilikom obavljanja vjerskih dužnosti u uvjetima gužve, autor je pokazao kako je u nekim propisima obredoslovlja, koji su po sebi također zadati, moguće otkloniti nelagodu i teškoću od ljudi putem primjene načela olakšavanja i uvažavanja realnih prilika u kojima se ibadeti obavljaju. Tako je na najbolji način interpretiran sam Tekst i potvrđena nužnost idžtihadskog pristupa u rješavanju savremenih ibadetskih i drugih pitanja ummeta.
Inovativnim pristupom u razumijevanju i interpretaciji fikhskih propisa o hadžu u savremenom kontekstu autor je dao vrijedan doprinos našoj islamskoj pravnoj misli i našoj vjerskoj literaturi općenito.
(Izvod iz recenzije, prof. dr. Enesa Ljevakovića i doc. dr. Senada Ćemana)