Knjiga je ustvari zbornik eseja koji se naslanjaju na ranije objavljene eseje ovoga autora pod zajedničkim naslovom Obzorja islamske duhovnosti. U ovom, drugom, zborniku razmatraju se sljedeća pitanja: Filozofski sinkretizam Abu Nasra Al-Farabija, Sociološki aspekti Al-Farabijeve političke filozofije, Tesavvufska misao Feriduddina Attara, Suhraverdijeva škola iluminizma (išraki gnose), Muhjiddin ibn Arebi i njegova teosofija transcendentalnog jedinstva bića, Dželaluddin Rumi i njegova sufijska tradicija u Sarajevu (tekija Mlini), Problem akcidencija u dijalektičkom kelamu Adududdina Idžija, Teorijski i institucionalni modeli tesavvufa u Bosni i Hercegovini i Mustafa Ejubović-Šejh Jujo.
U svom pristupu ovim temama Mrahorović se bavi filozofijskim i teologijskim naslijeđem prije svega sa univerzalnih pozicija i planova – zbog čega su izabrana neka od najpoznatijih imena islamskog mišljenja općenito – a potom se vraća Bosni i odjecima islamskog mišljenja u njoj.
Pored ljudi od struke, ova knjiga će biti i dobra lektira našoj studentskoj populaciji. Ona će im još više otvoriti vrata čitanja i tumačenja djela iz islamske filozofije i teologije.
Recenzenti djela: Muhamed Filipović i Enes Karić.