Knjiga sjećanja Život prije i poslije Srebrenice, autorice Esnefe Smajlović-Muhić, još je jedno od bitnih bošnjačkih svjedočenja o genocidu u Srebrenici. To je bosanskohercegovački povijesni dokument utemeljen na ličnom iskustvu autorice, bez dodavanja izmišljenih priča i dijaloga. Autorica je pisala iz srca o stvarnim događajima i situacijama, stvarnim likovima i emocijama, kroz preplitanje lične sudbine, članova njene porodice, rodbine, komšija, sunarodnjaka Bošnjaka, sugrađana.
Dr. Mersada Nuruddina Agović
Djelo Život prije i poslije Srebrenice je realno, ali i emotivno, književno opserviranje o sudbini i stradanju jednog naroda, Bošnjaka u Srebrenici i šire, istovremeno osvijetljeno kroz tragične sudbine Smajlovića kojima i sama autorica pripada. I upravo samo oni koji su doživjeli i proživjeli tragediju imaju pravo da pričaju o njoj, imaju pravo da opominju i promiču svoja sjećanja u memoarske zapise kako se nikada ne bi zaboravilo stradanje Bošnjaka.
Alma Taletović, prof.
Kad se uzme u obzir da je ovo autentično svjedočenje preživjele Srebreničanke, a da je ona izgubila, uz vlastitog oca, i pedesetak članova šire porodice, onda se može reći da je ova knjiga po svemu dragocjena, da nam treba. Govori o konkretnim sudbinama. Pametni ljudi su pronicljivo neumoljivo “raskrinkali” ravnodušnost povijesti koja u zbirnim podacima spominje hiljade i milione nevinih žrtava iz strašnih povijesnih pogroma, ali kao da nas se ne dotiče dovoljno jer ne pokazuje konkretna lica. Ti povijesni udesi se dešavaju kad se razmaše zlo u onima koji imaju oružja i oruđa za uništavanje, neizmjernu svirepost, dovoljno izvršilaca za zločinačke planove. Proglašavaju se vlasnicima života čitavih naroda. Takvi su se ustremili i na Srebrenicu. Planirali su i ostvarili genocid i nad tim se užasom može čuditi svako pošten i čovječan, sve do kraja svijeta.
Meliha Terzić