Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje
Studija Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje autora Aida Smajića od velikog je značaja, jer je prvo istraživanje ovog obima i fokusa u Bosni i Hercegovini.
Autor se u studiji fokusirao upravo na zanimanje i radno mjesto imama te uključio niz individualnih i kontekstualnih varijabli koje, prema modelima radnog stresa, mogu imati nepovoljan učinak na njihovu dobrobit. Od posebnog značaja je uključivanje specifičnih zahtjeva imamskog posla, kakvi su količina obrednih, administrativnih, organizacijskih i društveno-kulturnih obaveza i odgovornosti koje su se pokazale važnim faktorom u nastajanju radnog stresa, ali i hroničnih oboljenja…
Naravno, posao imama podrazumijeva niz specifičnosti koje ne mogu biti promijenjene i zahtjeve koji vremenom postaju sve složeniji. Ali, razumijevanje njihovog utjecaja na kvalitet života imama omogućava donošenje mjera za promoviranje dobrobiti, zadovoljstva i odmora kako bi svoje dužnosti mogli obavljati s entuzijazmom i visokom uključenošću mnogo godina. Za buduće čitatelje, koji nisu upoznati s procesom i posljedicama radnog stresa, ovo djelo može biti korisno jer daje kvalitetan pregled definicija stresa, njegovih organizacijskih i individualnih prediktora, ali i posljedica.
Ova studija posebno je korisna svima koji se bave poslovima koji uključuju pastoralnu skrb za druge ljude, jer nas informira o tome koliko je važno brinuti se o svim aspektima posla i na vrijeme prevenirati probleme da se oni ne bi pretvorili u dugoročna oboljenja ili doveli do pada entuzijazma i odustajanja od posla.
Prof. dr. Dženana Husremović
Odsjek za psihologiju Univerziteta u Sarajevu
Knjiga Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje obrađuje izuzetno važnu temu, a prezentirane informacije, rezultati istraživanja i smjernice za unapređenje psihosocijalne prilagodbe i kvaliteta rada imama mogu biti višestruko korisne, kako osobama koje, direktno ili indirektno, učestvuju u kreiranju radnog konteksta imama tako i svim znanstvenicima i stručnjacima koji kroz istraživanja i rad u praksi nastoje doprinijeti boljem razumijevanju radnog stresa i predložiti adekvatne prevencijske i intervencijske mjere.
Sadržaj koji je u knjizi predstavljen, u skladu sa znanstvenim kriterijima, utemeljen je na dosadašnjim relevantnim teorijskim i empirijskim spoznajama. Posebno značajan doprinos ovog djela ogleda se u prikazu velikog broja rezultata koji su proizašli iz kompleksnog istraživanja te u navođenju konkretnih smjernica i preporuka za praktične implikacije u radu s imamima, a sve s ciljem prevencije stresa i unapređenja kvaliteta obavljanja zahtjevnih radnih zadataka i savladavanja izazova koji se pred njih postavljaju.
Iz psihološke perspektive, ova istraživačka studija predstavlja značajno naučno djelo, jer je još jednom empirijskim putem potvrđena značajnost detektiranja različitih faktora rizika i protektivnih faktora u kontekstu razmatranja radnog stresa…
Ovo naučno djelo sadrži mnogo vrijednih informacija kad je posrijedi pojam radnog stresa, a dobijeni rezultati mogu biti značajno polazište za planiranje budućih istraživanja u ovom području i u osmišljavanju preventivnih i intervencijskih mjera kad je riječ o pojavi stresa na radnom mjestu imama, ali i u drugim radnim kontekstima.
Prof. dr. Amela Dautbegović,
Odsjek za psihologiju Univerziteta u Sarajevu